Tavuk Yemeği Tarifi

Tavuk hem ucuz hem de baharatla zenginleştirildiğinde ucuzluğunun aksine bir lezzet şöleni yaratabiliyor damağımızda. Bir çok şekilde de servis edilebiliyor. Mangalda, fırında ve ocakta çoğu sebzenin yanına yakışabiliyor. Kanat olarak kızartıldığında yanına şak şuka ve soğuk mezelerle servis ediliyor. Haşlanıp didiklenip günümüzde de hala devam eden sokak pilavının üzerinde servis edilebiliyor. Yine haşlanıp taze soğan dere otu, yoğurt ve mayonez le beraber harika bir salata olarak karşımıza çıkıyor.

Tavuk Yemeği Tarifi 1

Kırmızı etin aksine beyaz et olarak özellikle diyet yemeklerde doktor tavsiyesi üzerine faydalı oluyor. Sokaklarda döner oluyor sebze ile birleştiğinde dürüm haline, yanına ayran ile muhteşem bir lezzet oluyor.

Çerkez tavuğu olarak pek de terbiyeli çıkıyor karşımıza ve çorbası yapılabiliyor. Bildiğimiz ve bahsettiğimiz üzere Türk mutfağında önemli bir yere sahip bu beyaz et. Sizlere pirzoladan yaptığımız saç tavada tavuk yemeğimizin tarifini veriyoruz.

Kullanılacak malzemeler ve tavuk yemeği tarifininyapılışı;

4 adet tavuk pirzola

– 1 adet kuru soğan

– 2-3 diş sarımsak

– 1 çay kaşığı pul biber

– 1 çay kaşığı kekik

– Tereyağı

– 1 yemek kaşığı domates salçası

– 250 gr mantar

– 1 adet kırmızı biber

– 2-3 adet çarliston biber

– 2 adet domates

– Tuz

Tavuk yemeği tarifi ve yapılışı;

Tavuk Yemeği Tarifi 2

Saç tavada yapacağımız bu yemeğimizi isteğe göre acı oranını arttırabilirsiniz. Öncelikle saç tavamıza yağımızı alıyoruz. Daha sonra önceden soymuş olduğumuz soğanlarımızı doğruyoruz soğanlarımız pembeleşmeye başlarken kırmızı ve çarliston biberlerimizi tavamıza ekliyoruz. Salçamızda ekliyoruz. Almış olduğumuz pirzolalarımızın yağlı kısımlarını kesip atıyoruz.

Mantar suyunu çektikten sonra tavuğun kalan etli kısımlarını Kuşbaşı doğruyoruz saç tavamıza ekliyoruz. Daha önce yıkamış olduğumuz mantarlarımızı da küçük küçük kesip tavamıza alıyoruz. Yaz döneminde yapıyorsak bu tarifi domateslerimizi de küp küp doğruyoruz. tavamızın üzerine alıyoruz. son olarak baharatlarımızı da ekleyip kısık ateşte ara ara kavurarak pişmesini bekliyoruz.