Sazan Balığı Nasıl Temizlenir?

Sazan balığı göllerde ve durdun derelerde yaşayan tatlı su balığıdır. Diplerde yaşadığı için dip balığı da denir. Kılçıklı bir balıktır ve yaşadığı ortama göre farklı renklerde çeşitleri vardır.

Sazan Balığı Nasıl Temizlenir? 1

Sazan balığı nasıl temizlenir? Bu sorunun cevabı öncelikle bu balığın kılçıklı olması nedeni ile çok zor temizlenmesidir. Sazan balığı iriliği ya da küçüklüğüne göre değişen temizleme teknikleri vardır. Küçük boy sazanlar genelde evlerimizde kendi imkanlarımızla temizlediğimiz kılçıklı balıklardır.

Öncelikle balığın kuyruk kısmından tutup pulları ters yönde bıçak darbesi ile ayıklanır yüzgeçleri kesilir balığın kafası bedeninden ayrıldıktan sonra yine bıçak yardımı ile boyuna ikiye ayrılır. Hem ana kılçık hem de bakıldığında seçilemeyen etlerin arasına girmiş ince kılçıklar ayıklanarak yıkanır.

Sazan Balığı Nasıl Temizlenir? 2

İri sazan balıkları ise bıçak darbesi ile pullarının ters yönde çıkarılması mümkün değildir. İri sazanlar yüzgeçleri kesilip baş gövdeden ayrıldıktan sonra yüzgeç kenarındaki başlangıç bölümünden tıpkı tavuk derisi yüzüyormuşçasına kuyruğa doğru yüzülüp ortadan boyuna ikiye ayrılır.

İri balık olduğu için ana kılçık dışındaki et aralarındaki küçük kılçıklar daha belirgin olduklarından tek tek temizlenmesi daha kolaydır. Son olarak iri sazanlar tüm kılçıklar alındıktan sonra çerçeve gibi etrafları da kesilerek temizlenir ve yıkandıktan sonra bıçak çizikleri ile pişmeye hazır hale getirilir.