Öğrenciler için uyku düzeni

Öğrenciler için uyku düzeni 1Uyku düzeni  sağlanması bir  öğrenci için ,okul yaşamı boyunca en önemli yaptığı durumdur. Doğru bir uyku planı yapılır ve uygulanırsa, güne dinç başlamaya başlar  ve daha enerjik güne devam eder.

Öğrenci, yaşamında gireceği  sınavlara ve okullara  göre şekillendirmek durumundadır. Ders çalışma program ve saatlerini ayarlamak, arkadaşlarıyla yaptığı  plan programı düzenlemenin yanında , uyku düzenini ayarlamak da önemlidir. Uyku düzeni ,ders  çalışmalarında verimini doğrudan etkileyecek bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. O halde, ders  ve uyku bağlantısına önemini fark edelim.

Her bünyenin uykuya olan ihtiyacı farklı olduğunu biliyoruz. Bünyelerin uykuya ihtiyaç duydukları saat aralıkları farklı olabileceği gibi her bünyenin ihtiyaç duyduğu günlük uyku saati de aynı olmayacaktır. Bu bakımdan,öğrencinin uyku saatini  belirleme noktasında , kişisel özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Uyku saatleri verimli  ders çalışma saatlerine denk gelmemelidir. Özellikle akşam saatlerinde yapılacak çalışmaları engellemeyecek bir uyku düzeninin yerleştirilmesi önemlidir. Öğrenci, okuldan gelip yemeğini yedikten sonra, onun için belirli bir süre ders çalışmakla geçecek ve geçmelidir de. Bu sürenin onun için tam verimli geçmesi gereklidir. Bunun için de öğrencinin uyku ihtiyacını bu çalışma saatleriyle çakıştırmaması ile gerçekleşecektir.

Öğrenciler için uyku düzeni 2Uyku saati ,belirli bir saatin altında kalırsa saati öğrencinin derslerini anlamasını zorlaştıracaktır. Konsantrasyon ve dikkat  bozuklukları, esneme gibi verimli çalışmanın önüne geçecek sorunlar yaşanabilecektir. Öğrenci için uykusuz bir okul günü adeta bir işkenceye dönüşebilir. Tüm gün vakit geçmez bir hal alır. Derslere olan motivasyon tamamiyle yok olur. Öğretmen ile arasındaki iletişim kopar. Sürekli bir uyku halinde bulunur. Elbette bu şartlar da dersleri anlaması mümkün değildir ancak bu sorunu çözmek için de bir şeyler yapılması elzem bir durumdur. Uzun süre uyku problemi yaşayan öğrenciler okul hayatıyla ilgili bir kopukluk yaşarlar, kaçırdıkları bu süreyi tekrar toparlamaları çok uzun süre alır. İlerlenilen dersler, konular ve arkadaşlarının durumlarını yakalaması adeta güçleşir. Bu nedenle uyuyamıyorsanız, uyku probleminiz olduğunu düşünüyorsanız hatta ve hatta öğrenciyseniz bu kaynakları iyi değerlendirip, uykunuzu düzene sokmak zorundasınız. Aksi halde okul hayatında büyük bir başarısızlık sizleri bekliyor demektir. Bunun önüne geçmek sizin elinizde.

Öğrencinin uyku saatini ayarlanırken günlük en az 7 saatlik bir zaman dilimi ön görülmelidir. Bu zaman süresi ,öğrencisinin ihtiyacı olan süre olarak düşünülürse ,kişiye özel olan uyku saati  belirli sürelere çekilebilir veya çıkartılabilir ancak aradaki farkın çok yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Uyku kişiye özel doygunluk gösterebilir. Belki de sizin bünyenize yetecek uykudan çok daha fazlasını uyuyor, miskinlik yapıyorsunuz. Ya da belki de ihtiyacınız olan uykuyu aldığınızı düşünüyorsunuz ama hem fiziksel hem ruhsal olarak iyi dinlenemiyor günlük yaşam da , okulda başarısızlıklar yaşıyorsunuz.

Hafta sonu ve hafta içi arasında birtakım farklılıklar  olabilecektir. Nihayetinde hafta içi her gün okula giden öğrenci hafta sonu daha geç kalkma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Bu kararları kendi benliğimizle verebildiğimize göre uyku düzenimizi sağlamayı da kendimiz verebiliriz. Hafta içi tam zamanın da uykumuzu alıp kalkabiliyorsak, haftasonu rahat rahat dinlenip biraz miskinleşmekte bunun karşılığı olsa gerek.

Öğrenciler için uyku düzeni 3Gerek okul gerek iş gerek sosyal alanda uyku düzenimiz çok önemlidir. Okul hayatınız, öğrencilik hayatınız devam ettiği sürece uyku düzeninizi korumalı gelecek için sağlam temeller atmalısınız. Okul hayatınızda alıştığınız bu uyku düzeni ve öğrendiğiniz uyku yeterlilik sürelerinizi ileride iş hayatınızda da uygulayacaksınız. Temelleriniz sahip olduğu için işe konsantrasyonunuz üst düzeyde olacak, maksimum performans ile çalışacaksınız.

Uyku düzeni önemli!