Kıymık Batması

Kıymık batması çoğu zaman dayanılamayacak kadar acıya ve zonklama türü bir ağrıya neden oluyor Tahta ya da bir demir tozunun küçük bir parçası dahi kolayca ete girebiliyor buna kıymık diyebiliriz. Kıymık genellikle bir cımbız yardımı ile veya bir iğne yardımıyla alınabilir. Ama bazı durumlarda deriden çıkarılması bir o kadar zor olabiliyor. Kıymık cilt ve deri altına girdiğinde çıkarılamayabilir. Çıkarılmazsa eğer cilt altında iltihaba neden olur daha çok acı ve ağrı artabilir. Kıymığı kolaylıkla çıkarmak ya da derinin kıymığı atmasını basitleştirmek için bazı yöntemler denenebilir. Bunlardan bazıları;

Kıymık Batması 1

Batan Kıymık Nasıl Çıkartılır: Kıymık Batmasına Ne İyi Gelir?
Kıymık çıkartmak için karbonat: Karbonat derinin içinde gömülü olan çoğu kıymık parçasını çıkarmada çok etkilidir. Basit çözümlerden birisi olan Su ve karbonat karıştırılır ve hamur haline getirilir. Yapılan bu hamur, kıymığın olduğu bölgeye uygulanır ve üzeri bir bandaj yardımı ile sarılır bu işlemden sonra birkaç saat bu şekilde bekletilir. Bu işlem uygulanan bölgenin yumuşamasını yarar ve deri altındaki yabancı cismin atılmasına büyük ölçüde yardımcı olur.
Kıymık çıkarmak için yapışkan bant: Bu yöntem ise Sabun ve su ile mikropların ölmesi için işlem uygulanacak olan alan yıkanır. Sonra kıymığın olduğu bölgeye yapışkan bir bant koyulur. Parmağımızın ucuyla kıymık batan bölgeyi ovuştururuz ve hafifçe bastırdıktan sonra otuz saniye kadar bekleriz. Bant ciltten yavaşça çekilir. Bu kıymığın çıkmasına yardım edecektir.

Kıymık Batması 2

Kıymık çıkarmak için alkol sürülen cımbız: Önce cımbız alkol ile sterilize edildikten sonra cımbızla kıymığın ucundan tutulur ve yavaşça dışarı doğru çekilir. Bu yapmış olduğumuz işlem ancak kıymık derinin içine tamamen gömülü değilse yapılabilir.
Yapıştırıcı: Kıymık deride görünüyorsa eğer, tutkal bölgeye sürülerek beklenir ve biraz bekledikten sonra kuruyan tutkal ciltte soyulur. Soyulurken eğer kıymık hareket etmiş ise tutkal ile birlikte deriden çıkacaktır.