Göz Bebeklerinin Küçülmesi Ne Anlama Gelir?

Göz, insan vücudundaki en esrarengiz organlardan biridir. Göz bebeklerimiz zaman zaman büyür ve küçülür, peki göz bebeklerinin küçülmesi ne anlama gelir? Göz bebeklerinin küçülmesi, gözlerdeki iris tabakasına bağlı olan sphincter pupillae isimli kas gruplarının hareketi neticesinde oluşur. Bu kas grubu kasıldığı takdirde göz bebekleri küçülür ve tabir edilen göz bebeklerinin küçülmesi hâdisesi meydana gelir.

Göz Bebeklerinin Küçülmesi Ne Anlama Gelir? 1

Göz Bebeklerinin Küçülme ve Büyümesi Ardındaki Sebepler
Göz bebeklerinin büyümesi veya küçülmesi hâdiseleri, gözlerin içerisinde var olan iris tabakasına bağlıdır. İris tabakasında teşekkül bu kaslar harekete geçer ve bu iki hâdise meydana gelir. Bu hâdiseler oldukça kısa sürerler. Beyindeki sinirler vasıtasıyla iki göz hadiseye amil olan maddeye aksülameli aynı anda verir. Bu surette bir gözün bebeği küçülür iken diğeri de küçülür.

Göz Bebeklerinin Küçülmesi Ne Anlama Gelir? 2

Küçülme ve Büyüme Hâdiselerine Verilebilecek Misaller
Iris tabakası, gözler için oldukça mühim bir fonksiyona sahiptir. Göz bebeğinin küçülmesi ve büyümesine hâdiselerine ise emsal olarak şunlar söylenebilir:
Karanlık bir mekâna aniden geçiş yapıldığı takdirde ilk 5-10 saniye hiçbir şey görülmez. Ardından iris tabakasındaki kaslar kasılır ve göz bebekleri büyür. Bu sayede aradan geçen 10 saniye gibi bir vaktin ardından çok daha iyi görülmeye başlanır. Bunun sebebi göz bebeklerinin büyümesiyle alâkalıdır. Tüneller gibi karanlık mekânlardan, ani olarak ışıklı mekânlara geçiş yapıldığında gözler hızla kamaşır. Bu, gözlerin içerisinde bulunan iris tabakasındaki kaslardan kaynaklanır. Burada bulunan kaslar, gayri iradî bir şekilde gerilir ve göz bebeklerin küçülür. Küçülen göz bebekleri, karanlık mekândan çıkıldığı takdirde aydınlıkta daha iyi görmeye başlar. Günlük fonksiyonların göz bebekleri sayesinde yapılabildiği unutulmamalıdır. Göz bebeklerinin kasılması, iyi görmek adına lüzumludur. Göz bebekleri niye büyür ve göz bebekleri niye küçülür gibi suallerin cevapları yukarıda yer alıyor.