Evde Yapılabilecek Yiyecekler

Marketlerde satılan ürünlerin içinde pek çok katkı maddesi bulunmaktadır. Bu ürünler ne kadar kontrollerden geçse de içerdiği katkı maddeleri pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Özellikle şekerli ürünler obezite rahatsızlığının meydana gelmesine yol açmaktadır. Günümüzde çocuk, genç, yetişkin demeden herkesin sağlığını etkileyebilen katkı maddeleri kalp rahatsızlıklarına, böbrek yetmezliğine ve büyük küçük daha pek çok rahatsızlığın oluşmasına yol açabilmektedir. Vücut direnci yetişkinlere oranla daha düşük olan çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenmektedir. Çocukların bünyesi, bir yetişkine göre çok daha hassastır. Bu nedenle büyüme çağında çocukların organik, sağlıklı ve katkı maddesi içermeyen yiyecekler tüketmesi ilerde sağlık problemlerine yol açmaması açısından önemlidir. Günümüzde yoğurt, peynir, süt gibi temel tüketim maddelerinde bile raf ömrünü uzatabilmek amacıyla pek çok katkı maddesi kullanılmaktadır. Özellikle bu durumdan rahatsız olan anneler çocukları için bu tüketim maddelerini kolayca evde yapabilir. Hem içinize sinen hem de sağlıklı olduğuna emin olduğunuz yiyecekleri çocuklarınıza vererek çocuklarının gelişimlerini olumlu yönden destekleyebilmeleri mümkündür.

Evde Yapılabilecek Yiyecekler 1Evde Yoğurt Yapımı
Evinizde bildiğiniz ürünleri kullanarak yoğurt yapmak çok basittir. Hem sizin hem de çocuklarınızın sağlığı açısından koruyucu madde içermeyen yoğurt tüketmek çocuklarınızın kemik gelişimi için de oldukça faydalı olacaktır. Yoğurt zengin bir protein kaynağıdır. Evinizde güvenilir şekilde yoğurt üretebilir ve tüketebilirsiniz. Yoğurt yapabilmek için güvendiğiniz bir yerden yapmak istediğiniz yoğurt miktarı tutarında süt alın. Aldığınız sütü iyice kaynatın. Sütü kaynatmak içerisinde bulunan bakterileri öldürmenize yardımcı olur. Kaynayan sütü bir süre soğuması için bırakın. Ilık hale geldiğinde bir çorba kasesine bir miktar ılık süt katın. Katmış olduğunuz bu sütün içerisine bir yemek kaşığı yoğurt eklemelisiniz. Güvendiğiniz bir yerden satın almış olduğunuz yoğurttan kasede bulunan sütün içerisine bir yemek kaşığı ekleyin ve karıştırın. Bu karışım yoğurdunuzun mayası olacak. Elde ettiğiniz karışımı tencerede ılık halde bulunan sütün içerisine ekleyin ve tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi birkaç kat olacak şekilde bir bez yardımıyla iyice sarın. 4 saat boyunca tencereyi açmayın. 4 saat sonra elinizde bir tencere doğal ev yoğurdu olacaktır. Tamamen doğal ve katkı maddesi içermeyen bu yoğurdu güvenle çocuklarınıza yedirebilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Yiyecekler 2Evde Kefir Yapımı

Kefir vücut direnci açısından gerekli olan çok sağlıklı bir besindir. Marketlerde hazır halde bulunan kefir de diğer tüm ürünler gibi katkı maddesi içermektedir. Evde sağlıklı kefirinizi yapmak ise tıpkı yoğurt yapımı gibi basittir. Kefirin yapımı da mayalama tekniği ile gerçekleşir. Ancak kefir yapabilmeniz için yoğurttan farklı olarak kefir mayasına ihtiyacınız vardır. Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz kefir mayası ve bir litre süt ile evde kolayca kefir yapılabilmektedir. Öncelikle sütünüzü iyice kaynatın. Kaynayan sütü bir süre soğuması için bekletin. Sütün sıcaklığı maksimum 20 derece olacak şekilde bekleyin. Soğuyan sütünüzü cam bir kaba veya cam bir şişeye alın ve içine kefir mayasını ekleyin. Tahta bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın be ağzını kapatarak 48 saat bekletin. Bu süre sonunda süt içindeki maya ile birleşerek pıhtılaşacak ve kefire dönüşecektir. Evde oldukça kolay şekilde ürettiğiniz kefirinizi ister sade ister içine meyve katarak tüketebilirsiniz. Çocuklarınıza sevdirmek amacıyla bal veya reçel ile karıştırabilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Yiyecekler 3

Evde Reçel Yapımı

Evinizde tatlı olarak tüketebileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biri reçeldir. Kahvaltıların vazgeçilmezi, çocuklarınızın şeker ihtiyacını karşılaması bakımından oldukça güzel bir alternatiftir. Evde reçel yapımı, içerisinde katkı maddesi bulunduran market reçellerine göre çok daha organiktir. Dilediğiniz meyve ve sebzenin reçelini yapabiliyor olmanız da çeşitlilik açısından fark yaratmaktadır. Hangi meyve veya sebzenin reçelini yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz. Biz çilek reçeli üzerinden örnek vererek tarifimizi anlatalım. Öncelikle 2 kilo çileği iyice yıkayın. Derin bir tencerede 2.5 su bardağı su ve 1 kilo şekeri ağdalaşana kadar kaynatın. Daha sonra yapmış olduğunuz ağdanın içine çileklerinizi atarak 15 dakika kadar pişirin. Pişerken tencerenin üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri bir kaşık yardımı ile alabilirsiniz. Yapmak istediğiniz her reçeli bu tarife uygun olarak pişirebilirsiniz. Evde doğal ve organik olarak pişirdiğiniz reçelleri gönül rahatlığıyla çocuklarınıza yedirebilirsiniz.