Diyete başlamak için pratik bilgiler

Diyete başlamak için pratik bilgiler 1Kadın herkes şüphesiz biraz fazlası olan olmayan herkesin derdi “DİYET”.. Herkesin korkulu rüyası olan diyeti güzel hale getirmekte mümkün.. Şuan biraz sallama! dediğiniz duyar gibiyim. Ancak tereddüt etmeyin gerçekten bu mümkün. Bir kaç sıralı maddeyle güzel bir diyete başlamanın pratik yanını sizlerle paylaşıyoruz. Bu kulağa çok çekici geliyor değil mi? Diyet herkese lazım! Evet fazlası olana da olmayana da herkese!

Peki ama benim diyete ihtiyacım yok diyenler.. Muhtemelen onlar ihtiyacı olmadığını düşünüyorsa bu yazıyı okuma gayreti içinde değillerdir. Ancaak.. Onları da fazlasıyla ilgilendiren önemli bir husus.. Aslında kısacası tüm insanları hatta hayvanları dahi ilgilendiriyor..

“Yazı son cümleyle birlikte içinden çıkılamaz bir hale geliyor gibi hissediyor musunuz?”

Evet tüm sindirim yapan canlıları etkileyen, sağlıksal açıdan muhteşem faydası olan bir şeydir bu diyet! Metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini düzgün çalıştırır, emilim, üretim, hücre yenileme her noktaya faydası olur bu diyetin.. Güzel olan her şey zararlı mı olur be! Hmm.. Aslında pek öyle demeyelim.. Her şeyin fazlası zarar diyelim. Elbette vucudumuzun her besine ihtiyacı var.. Ancak o leziz pizza hamburger ve fast food ürünleri daima istiyor diyemeyiz.

Şöyle örnek verelim, günümüzde en az 3 öğün yemek yediğimizi varsayalım. Bazı spor beslenme dönemindeki kişileri hariç tutalım. Diyete başlamak için pratik bilgiler 2

Bu 3 öğünde de temelde aynı besin değerlerini içeren gıdaları tükettiğimizi varsayalım.. Artık yeter! Diyemeyen bu vucudumuz bunları anlatmak, derdini ifade edebilmek adına (zor günler de kullanamakta diyebiliriz) yağ depolar.. Bel çevremizden bacaklarımıza, göğüslerimizden yanaklarımıza 🙂

“Biraz kilo mu aldın sen”

“Yanakların al al maşallah..”

Hele ki bu sözler geldiyse diyet zamanı da gelmiştir. Pat diye başlamak olmaz, kolay ve pratik bilgilere ihtiyacımız var hadi bakalım devam edelim.

DİYETE BAŞLAMAK İÇİN PRATİK VE UYGULAMASI KOLAY BİLGİLER

1.Kahvaltı ile güne başlayın ve mutlaka yumurta yiyin.

2.Günde en fazla 3 öğün yiyin ve her öğünde tam tahıllı ekmek yemeğe özen gösterin.Bir kaç dilim geçmemesi şartı ile.

3.Yemeklerinizin yanında salata olmasına dikkat edin ve birkaç yeşillikten oluşan salatalar yapın.Salata tabağını  birkaç ceviz ile tatlandırabilirsiniz.

4.Süt ürünlerini yağsız ya da az yağlı olanları tercih edin.( peynir,ayran,yoğurt vs.)

5.Her yemeğin yanında yağsız yoğurt bulundurmakda fayda vardır.

6.Gün içinde bol su tüketmeye çalışın. 2-2,5 litre su olmasına özen gösterin.Doğal maden suları ile takviye edebilirsiniz ,mineraller açısından.

7.Tuz tüketimini mümkün olduğunda az olmasına özen gösterin. Doğal tuz kullanmaya çalışın.

8.Gün içerisinde 3 fincan yeşilçay içebilirsiniz.

9.Haftanın birkaç günü mutlaka balık tüketmeye çalışın.

10.Probiyotikler bizler için dost bakterilerdir.Gün içerisinde listenize ekleyin.

11.Gece yatmadan önce bir tablet balık yağı kullanın. Balık yağı kilo aldırmaz tam aksine kilo vermede yardımcı olur.

12.Bol bol egzersiz hareketleri yapın ve fırsat buldukça yürüyün. Asansör yerine merdiven kullanın .Yarım saatten fazla oturduğunuzu fark ettiğinizde ayağa kalkın.

12.Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun.

13.Hamur işi ve benzeri besinleri az tüketmeye çalışın.

14.Yeşil çay başta olmak üzere ,bitki çaylarını tercih edin.

15.Uyku saatlerinize dikkat edin, eğer geç yatarsanız gece açıkma ve yemek isteği oluşacaktır.Uykudan önce en az 2 saat bir şey yememeye gayret edin.

Diyete başlamak için pratik bilgiler 3Diyet programınıza güzel bir sporu da dahil etmeyi unutmayın. Kalori yakımını, yağ yakımını sağlar hedefinize ulaşmakta yardımcı olur.

Bünyenize göre bu maddelerden size uygun olanları seçin ve pazartesi değil şimdi başlayın!

İster fitness, ister koşu, ister ip atlama.. Siz ne isterseniz.. Hayatınızdan sporu eksik etmeyin…