Damak Şişmesi Nasıl Geçer?

Ağız içerisinde, damak kısmında oluşan bir şişme varsa bunun sebepleri, alerji tetikleyiciler, besinlerin içerisinde bulunan zararlı kimyasal maddeler, kılçık, kemik veya sivri yiyecekler nedeniyle oluşan yaralar, soğuk yiyecekler, enfeksiyonlar, ya da damak kanseri gibi birçok rahatsızlık şişmenin nedenlerinden olabilir. Damak şişmesi nasıl geçer? Sorusunun cevabı ise, rahatsızlığın altında yatan sebeplere bağlı olarak tedavi yöntemleri vardır.

Damak Şişmesi Nasıl Geçer? 1

Damak şişmesi sebepleri ve tedavi yöntemleri
Alerjiler: Alerjiler, damak şişmesinin en yaygın olan nedenidir. Alerjiler insan vücudunun yabancı maddelere karşı olan tepkisi olarak tanımlanır. Genelde iltihap birikimi (şişme) şeklinde belirti verir. Alerjinin diğer belirtileri ise öksürük, nefes darlığı, hapşırık, baş kısmında kaşıntı, hırıltılı bir şekilde solunum, burun akıntısı, kusma ve ishal şeklinde kendini gösterir. Alerjik sebeplerden dolayı meydana gelen damak şişmesinden kaçınmanın en iyi yolu alerjiye sebep olan gıdaları tüketmemektir.

Damak Şişmesi Nasıl Geçer? 2

Monolükleoz: Monolükleoz, Epstein- Barr isimli virüsün neden olduğu ve daha çok gençlerde, yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bu hastalık, damağın şişmesine ve şişme ile birlikte yanı sıra kaşınmasına neden olabilir. Mono hastalığı belirtileri gözlemlenerek anlaşılabileceği gibi, bir kan tahlili yapılarak da tespit edilebilir. Bu hastalığın tedavisi, tuzlu suyu gargara yapma, uzun süre dinlenme, ağır işlerden veya zorlayıcı sporlardan kaçınma ve bunların yanında bazı uygun olan ağrı kesicileri kullanma ile tedavi edilir.

Sinüs Enfeksiyonu: Kafada bulunan hava boşluklarının iltihaplanması durumu, sinüzit olarak nitelendirilir. Bu hava boşlukları burunda bulunduğu gibi yanakların arkasında ve gözlerin etrafında da bulunur. Damak şişmesi rahatsızlığının sebeplerinden biri sinüzit, genelde enfeksiyon, alerjiler veya havada bulunan kimyasallara ve partiküllere maruz kalınması sonucunda ortaya çıkar. Bir doktora görünerek uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Damak Kanseri: Damak şişmesi rahatsızlığının muhtemel olan sebeplerinden bir diğeri de damak kanseridir. Damak kanseri, yutkunmada zorluk ya da yutkunma durumunu kontrol edememe, ağrılı şekilde ağız şişmesi, ağızda çıkan yumrular, ağızda ortaya çıkan yaralar, gece terlemeleri ve çok hızlı bir şekilde kilo kaybı şeklinde belirtileri olan nadir görülen bir hastalıktır. Bu hastalığa bir doktor teşhis koymalıdır. Ve uygulanacak tedaviye de doktor karar vermelidir.

Damak Şişmesi Nasıl Geçer? 3