Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Her insanın ömründe birden fazla boğaz şişmesi yaşadığı gerçektir. Özellikle çocukluk çağında terli iken su içmek veya havalar ısınmadan dayanamayıp dondurma yemek sebeplerinden ötürü sık sık boğazda şişme meydana gelir.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir? 1

Boğaz şişmesi nedir?

Aslında boğaz şişmesi kavramının tıpta karşılığı yoktur. Halk arasında boğaz şişmesi diye tabir edilen durum bademciklerin şişmesidir. İki adet olan bademcikler, iltihaplanmadan ötürü şişmekte, yutmayı zorlaştırmakta ve boğaz kısmında ağrı oluşturmaktadır. Virüslerden veya bakterilerden kaynaklanabilen enfeksiyonlar özellikle soğuk havalarda oluşan gribal enfeksiyonlardaki geniz akıntısından da kaynaklanabilmektedir.

Genel itibariyle uzun süren bademcik iltihaplanmalarının çözümü ameliyat olmaktadır. Ancak ameliyattan önce diğer tedavi yöntemleri mutlak denenmelidir; çünkü bademcikler vücudumuzun koruyucu yerlerinden biridir. Bademcikler ağız veya burun yolu ile vücuda giren bakterilerin ve virüslerin daha alt katmanlara inmesini engellemektedir. Dolayısıyla da çok bakteriye maruz kalan, özellikle çocuklarda bademcikler sık sık enfeksiyona maruz kalmaktadır.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir? 2

Boğaz şişmesine ne iyi gelir sorusunu bademcik şişmesine ne iyi gelir şeklinde de sorabiliriz. İlk etapta kesinlikle doktora görünmek en iyi hamle olacaktır. Doktorunuzun verdiği tedavi şeklini uygularken aşağıda anlatacağımız geleneksel metotları rahatlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Bakteriyel kökenli olmayan bademcik iltihaplanmalarına doktorlar antibiyotik tedavisini kesinlikle önermemektedir. Bu yüzden evdeki uygulanacak bitkisel tedaviler önemli hale gelmektedir. Tedavi süresince hastanın dinlenmesi önemlidir. Çoğu insan rahatsızlık sadece bademciklerinde diye günlük koşuşturmasına devam etmektedir. Oysa ki vücut hastalıkla mücadele ederken yorulursa daha geç iyileşmektedir. Uyku düzeni önemlidir.

Boğaz şişmesine iyi gelen şeylerden biri de yeterli sıvı alınmasıdır. Boğazınızı kurutmadan ve vücudun su ihtiyacını yeterli seviyede karşılayarak daha çabuk iyileşirsiniz. Bu sıvı su olabileceği gibi özellikle çocukların sevdiği meyve suları da olabilir. Ağız içi mikropların yok edilmesi amacıyla yatıştırıcı etkisi olan tuzlu su ile gargara yöntemi de oldukça faydalıdır.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir? 3

Oturduğunuz odanın havası kuru olmamalıdır. Kış aylarında soba veya kalorifer ile ısınıyorsanız odada mutlaka nemlendirme amaçlı su bulundurmalısınız. Bunun için buhar makineleri de kullanılabilir.

Tüm çözüm önerilerine rağmen iyileşmese sağlanmazsa doktorunuzu bir kez daha ziyaret etmeniz gerekir.