Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

Yeni doğan çocuklarda sık rastlanılan gaz olayı, yetişkinlerde de görülebilir. Zamansız bir şekilde vücuttan çıkmak için kişiyi zorlaması bile insanın zor durumda kalmasına yeterli olmaktadır. Vücut içinde biriken gaz, yiyeceklerin öğütülmesi sırasında oluştuğu için, koku olarak da insanın kendisi ve çevresindekiler için pek hoş bir sonuç yaratmaz. O yüzden bu problemi yaşayanlar bağırsak gazına ne iyi gelir bilmek zorundadırlar.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? 1

Bağırsak gazı nedir?

Vücudumuzdaki hava ile gazın bağırsak bölümünde etkileşime girmesi, o bölgede veya rektumda aşırı birikmesi sonucu bağırsak gazı oluşur. Kimileri rahatlıklar gaz çıkartabilirken, kimileri ise kabızlık problemi nedeni ile bağırsakta oluşan gazı dışarıya atamazlar. Uzmanlar günlük 10-20 sayıları arasındaki gaz çıkarma eylemine normal demektedirler. Ancak bu durum geçici olmaktan çıkmış ve sürekli nahoş kokulu olmaya yüz tutmuşsa, problem olarak nitelendirilmektedir.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? 2

İnsanlarda en belirgin şekilde karın bölgesinde sancı olarak kendini hissettiren bağırsak gazı anüs bölgesinden çıkabileceği gibi ağızdan da çıkabilir. Ancak her iki durum da hoş değildir. Karın bölgesindeki sancı çok şiddetli ise kişide ishal görülebilmektedir. Son aşamaya bırakıp zor durumda kalmadan önce bağırsak gazına ne iyi gelir bilmek gerekir.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? 3

Geleneksel yöntemleri denemek ilk akla gelen şeydir. Mide rahatsızlıkları gibi bağırsak gazına da sabahları aç karna öneriler gelmektedir. Limon suyu ile ılık su karışımının tüketilmesi en sık yapılanlar arasındadır. Ancak bunu uygulamanız için midenizin sağlam olması gerekir. Eğer mideniz hassas ise alternatifi var, merak etmeyin. Melisa çayı bağırsak gazına iyi gelen şeylerden biridir.

Bunun dışında papatya çayı demlemek de bağırsak gazınızı önlemenin diğer metodudur. İyi demlenen papatya çayı midedeki şişkinliği önler ve gaz oluşumunun önüne geçer. Kekik ve nane ikilisinin birlikte demlenmesinden elde edilen çay da fayda sağlamaktadır. Bu yöntemler genellikle bağırsak gazı sorununuza çözüm sağlamaktadır.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir? 4

Söylenen her yöntemi denemenize rağmen şifa bulmadıysanız, soluğu iyi bir hekimin yanında alma zamanınız gelmiş demektir. Zira bitkisel yöntemler işe yaramıyorsa, bağırsak ile ilgili ciddi bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Bunu anlamanın en güzel yolu doktora başvurmanızdır.