Atom Tedavisi

Atom tedavisi zehirli guatr adı verilen hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tiroid bezinin çok hızlı çalışması sonucunda oluşan hastalıkta ve guatr kanserlerini kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide radyoaktif iyot kullanılmaktadır.

Atom Tedavisi 1

Bu tedavide bu iyot iki şekilde kullanılır. Bunlardan bir tanesi sıvı iyotla atom tedavisi uygulamasıdır. Bu tedavide radyoaktif iyot içilmek suretiyle uygulanır. İkinci yöntem ise kapsülle radyoaktif iyot uygulamasıdır. Bunda da tedaviye radyoaktif iyot yutularak devam edilir. Bu tedavide radyoaktif iyot hastaya zarar vermez.

Atom tedavisi nasıl uygulanır? Guatr hastalığının tedavisinde az dozlarda olmak üzere kullanılır. Cerrahi müdahaleye gerek olmayan bu zahirli guatr hastalığının tedavisinde çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda ise önce hastaya radyoaktif iyot verilir. Bu sayede guatr küçülür. Bu aşamadan sonra cerrahi müdahale yapılır.

Atom Tedavisi 2

Tiroid kanseri hastalığında atom tedavisi ameliyat sonrası uygulanan bir tedavidir. Öncelikle cerrahi müdahale ile kanserli troid bezi ve etrafındaki lenfler temizlenir. Sonra da radyoaktif iyot kullanılmaya geçilir.